7 Adımda Sağlıklı Bir Cilt Nasıl Olur?

Hepimiz biliyoruz ki, dış görünümümüz hem özgüvenimizi arttırır hem de sosyal hayatımızı etkiler. Güzel ve sağlıklı bir cilt ise bunların en başında gelenidir. Cildimizi doğru temizlemek ve korumak sadece güzelliği değil sağlımızı da ilgilendirir.

Vitamin eksikliği ,yeme bozuklukları, makyaj ile uyuma gibi faktörlerin zararları vücudunuzda olduğu gibi cildinize de yansır. Her cilt için bakım rutinleri farklı olsa da temel yapılması gerekenlerden bahsedelim. Peki güzel ve sağlıklı bir cilt için teknik olarak  ne yapmalıyız?

1- TEMİZLEME

Temizleme, bir cilt için en önemli ve en dikkat gerektiren kısımdır .Neden mi ? Çünkü cildiniz ,o gün hiç dışarı çıkmamış olsanız bile etraftaki kirli havadan etkilenir. Makyaj yapmadığınız zamanlarda bile yüzünüzü bir misel suyla temizleyin, yüzünüzdeki kirleri makyaj pamuğunuzun üstünde göreceksinizdir. Tabi ki misel su yüzünüzü derinden temizlemeye yetmeyecektir. Yüzünüze haftada bir peeling yapmayı ihmal etmeyin. Peeling , yüzünüzdeki ölü hücrelerden kurtulmanıza ve cildinizi yenilemenize yardımcı olur.

2- NEMLENDİRME

Her cilt tipi neme ihtiyaç duyar. Bilinen bir yanlış olarak, yağlı ciltlerin neme ihtiyaç olmadığı düşünülür. Ama yağlı ciltte her cilt tipi gibi neme ihtiyaç duyar. Kendi cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirmeyi asla unutmayın. Cilt bakımı için nemlendirmede önemli faktördür. Nemlendirme işlemini sabah ve akşam aksatmadan her gün yapmalıyız ki bebek cildi yumuşaklığına ve pürüzsüzlüğüne sahip olabilelim.

3- ZARARLI ETKENLERDEN KORUNMA

Güneşin 15 dakika içerisinde cildinize zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Bu nedenle yaz-kış güneş kremi kullanmalıyız. Makyajınızda kullandığınız ten ürünleri güneş koruyucusu içersede ayrıdan güneş kremi kullanmanız gerekmektedir. Hatta gün içinde her 3 saatte bir yenilemeliyiz. Güneş kremi cildimizi çelik gibi koruyacaktır.

4- MAKYAJLA UYUMA

Yorgun olduğunuzda, makyaj çıkarmaya üşenip yastığa başınızı koyduğunuz andan itibaren makyaj gözeneklerinizi tıkar ve sivilce oluşumuna sebebiyet verirsiniz.Bu nedenle alışkanlık haline getirin ve o makyajı yüzünüzden çıkarmadan uyumayın yoksa sabah kalktığınızda yüzünüzde akneye ortam hazırlamış olursunuz.

5-AKTİF SİVİLCEYİ SIKMA

Yıllardır annemizden,halamızdan, teyzemizden duyduğumuz bilgiyi tekrar hatırlatmak istiyorum.Sivilcenizi sıkarsınız cildinizde kalıcı lekelere yol açmış olursunuz.Bunun yerine bir dermatolağa gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Özellikle ergenlik döneminde çıkan sivilceler canımızı ne kadar sıksa da gençken herkesin başına gelen bu sivilceler zamanla geçecektir.

6-MAKYAJ MALZEMELERİNİ PAYLAŞMA

Kullanacak kişide var olan enfeksiyonlar makyaj malzemeleriniz yoluyla size bulaşabilir.Bu yüzden makyaj malzemelerinizi gereğince temiz tutmaya gayret gösterin. Çünkü cildinize ne kadar çok değer verirseniz ileriki yaşlarda bunun faydasını göreceksiniz.

7-BESLENME VE UYKU DÜZENİ

Son olarak cildimizi en çok etkileyecek durumlardan bahsedelim.Mutlaka bir uyku düzenimiz olmalı ve günde 8-9 saat uyumalıyız. Düzenli ve dengeli beslenmek cildimizi içten beslenme sağlayacağı için beslenmemize ve yediklerimize dikkat etmeliyiz. Özellikle bol su tüketmek ve düzenli iyi bir kahvaltı yapmak çok önemlidir.