Evde Bahar Havası

Evde Bahar Havası Kış aylarından bahara geçişte insanlarda psikolojik anlamda ruh değişimleri yaşarken ev dekorasyonunun da da Baharın enerjisini evinize de  yansıtmak istediğinizi duyar gibiyim…Bugün ufak dokunuşlarla evde bahar havası yaratmak isteyenlere özel ipuçları vermek istiyorum Bahar ve yaz aylarının gelmesi, bireylerin bulundukları ortama renk ve hareket katma ihtiyacını artırıyor. Özellikle mobilya ve dekorasyonda ortaya çıkan ve döneme göre değişen renk kartelaları ve skalaları desenler, birbirinden farklı formdaki tasarımlar sosyal medya  platformlarında boy göstermeye başlar ve  bireylerin bu ihtiyacını adeta fişekler .

Trendsetter’lerin ufak değişikliklerle evde bahar havası yaratmak isteyenler için önemli tüyolar vermesiyle  baharın enerjisini ve ruhunu evine taşımak isteyenlere şu önerilerde bulunuyorlar; İlkbahar, yazın habercisi olmasından dolayı ve güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte enerji ve motivasyon artışı oluyor.. Bu enerjiyi evine yansıtmak isteyenler, öncelikle bulundukları alana sıcaklık derinlik ve doku etkisi  katacak ürünleri bir araya getirerek işe başlayabilirler. Bu noktada ortamda kullanılan malzemeler ve araç gereçler  ekstra önem kazanıyor. Yani ahşap ayna ve döşemeler başrol oyuncusu olarak düşünülebilir.

1. Ahşap sanatının dekoratif Ürünlerle Buluşması

Tahta parçalarını keserek dudak şekline getirip kırmızı renge boyadığınız veya kahve dumanı etkisi veren ürünler  salonda yemek masası arkası için harika bir fon olabilir. Oturma odasında canlı ton  veya desenlerin  hakim olduğu koltuklar  kullanarak bahar esintisine  hızlı bir geçiş yapmanız mümkün. Özellikle sarı, yeşil, mavi, kırmızı gibi sıcak tonları kullanarak…

2. Rengarenklerin Buluşması

Yemek ve oturma odasının bir arada olduğu bir alana sahip olan evlerde ve koltuklarınızı değiştirmeyi düşünmüyorsanız, masanızın etrafına yerleştireceğiniz farklı formdaki sandalyelerle de baharı evinize getirebilir ve 16. yüzyılın ünlü krallarından birine ait ismi taşıyan  Sırtı oval ve oymalı ayaklara sahip detaylar olabilir ve Ahşap dokulu yemek masaları, özellikle ilkbahar ve yaz ayları için müthiş bir dekorasyon önerisi olmakla birlikte  Ahşap masalar, farklı materyallerle yapılan sandalyeler ve bench’lerle bir arada kullanılabilirsiniz…

3. Dekor Ürünler

Oturma alanlarına derinlik katmak ve ferah bir görüntü oluşturmak için; duvarlara açık renk boya uygulaması ve aynalarla bir bütünlük katabilirsiniz. Bir bölümü açık renk, diğer bölümü pastel tonlara boyanan duvarlar sayesinde, küçük alanlarda dengeli bir zıtlık oluşturmak da diğer bir seçenek.  Ayrıca mobilyaları duvara paralel konumlamakta da  fayda olacağını düşünüyorum. Böylece baharın tazeliği ve ferahlığını yaşam alanınıza taşımış olacaksınız.
4.Duvar Süsleri

Aydınlatma, ortamın en önemli unsurlarından biri. Dairelerin özelliğine göre aydınlatma seçimleri de farklılık göstermesidir. loft, modern, rüstik, Country veya Retro olarak  dekore edilmiş bir evde yaşıyorsanız, aydınlatma seçiminizde metal detaylar  ön planda olabilir. Metalin soğukluğu ışık ile kırılıyor ve iç mekanda sıcak bir atmosfer oluşturur.

5.Aydınlatmalar Ve Dekoratif Kitaplıklar

Geometrik formda ve açık olarak tasarlanan kitaplıklar evinizin havasını bir anda değiştirecek. Beton duvarlara yansıyan  ahşap kitaplıklar ortama hareket katacaktır.Bahar aylarında dekorasyonda, seçmece çizginin hakimiyetinden söz etmek yanlış olmaz. Yani birbiriyle aynı çizgideki ürünler yerine, farklı tasarım ve renkteki ürünler ve formlar  aynı ortamda uyum yaratabiliyor. Kitaplık konusunda, rengi ve tasarımı dans ettiren ürünleri tercih edebilir… Yaşam alanınıza ferah doğa havasını yansıtabilirsiniz…Eğer; Yaşam alanımda Çok ufak bir değişiklik yapmak  istiyorum diyorsanız, işe taburelerle de başlayabilirsiniz. Dekoratif tabureler, yaşam alanlarının joker detaylardır. Dekoratif tabureler, oturma amaçlı kullanılabileceği gibi, sehpa olarak kullanılması da mümkün. İlkbahar dekorasyonuna, İğne ayaklı ahşap ve farklı renkteki taburelerden edinerek başlayabilir Tabureyi, sehpa olarak kullanacaksanız, üzerine taze bahar çiçekleri yerleştirmeyi unutmayın derim.Bahar dekorasyonunun olmazsa olmazı ise aynalar, tablolar ve dekoratif aksesuarlar…

Ayna detayını dekor ürünler kategori de belirtiğim gibi  ortama derinlik katmasının yanı sıra oldukça gerekli bir dekorasyon ürünüdür. Dolayısıyla yaşam alanlarınıza aynayı mutlaka dahil etmeli ve . Ayna seçimi yaparken, tasarımdan vazgeçmemenizi öneririm. Klasik aynalar yerine, karakteristik formdaki ahşap parke ve metal malzemelerle tasarlanmış aynalar  tercihinizde olmalıdır. Tablolarda kullanılan renkler ise  duvar renkleriyle bütünlük içinde olmalı….Aksesuar evin makyajıdır gibidir… Evinizin doğallığını bozmadan aksesuarlarla ufak dokunuşlar yapabilir… Şişe formundaki vazolara yerleştireceğiniz kuru  gül yaprakları  gibi  detaylarla  muhteşem bir görüntü oluşturabilirsiniz… Ayrıca Eşiniz ve sevdiklerinizle mum detaylarıyla romantik anlar yaşayabilirsiniz.