İkinci El Eşya Almak

2.el araç alırken bile oto ekspertiz görsün isteriz. Aracın her hangi bir sorunu var mı? diye. Oto expertiz araçla ilgili olumlu şeyler söylerse almaya karar veririz.

İkinci el  eşya alırken de dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

İlk sorduğumuz soru kesinlikle dayanıklı mı sorusudur. Bir masa veya sandalyemi alınacak bacakları kontrol edilmelidir. Eğer bir koltuk alınacaksa, her yeri özenle incelenmeli, üstünde birkaç dakika oturup konfor durumuna bakılmalıdır. Kesinlikle denemelisiniz. Mesela, bir masa mı satın almak istiyorsunuz ikinci el dükkanından? Masanın üstüne çeşitli ağırlıklar koyun ki taşıyabiliyor mu? Ağırlıktan dolayı bacaklarında bir sorun oluyor mu? Üşenmeden deneyiniz. İkinci el eşya satın alıyorsanız diye parayı da sokakta bulmadınız herhalde.

Fonksiyonel mi sorusu da ardından gelecek ikinci sorudur. Örneğin bir gardolap alacaksınız. İlk düşünmeniz gereken şey giysilerinizin ne kadar olduğunu aklınızda ölçün. Sonra o gardolabın genişliğiyle giysilerinizi karşılaştırın ve kararınızı buna göre verin. Giysileriniz bu dolaba sığmayacak ise ucuz dolap almanın size bir faydası olmayacaktır.

Alacağınız eşyanın ekonomik olup olmayacağını da kendinize sormalısınız. Çünkü bazı ürün ve eşyalarda birinci el ile ikinci el arasında fiyat farkı çok olmaz. Yani bir 100 lira fazla koyup, birinci elini alacağınız eşyanın ikinci elini almak satın aldıktan sonra çok fazla pişman olursunuz. Sadece 100 lira fazla vermemek için önceden kullanılan ve ne kadar sağlam olduğunu bilmediğiniz bir ürünü alarak evinize eşya diye mobilya diye  kullanmak istemezsiniz herhalde.

Elektrikli ürünlerde her zaman ihtiyatlı olmalısınız. İkinci el eşya satışı yapan yerler, yanınızda deneyip, fişini takıp. bakın çalışıyor derler. Ancak elektrikli aletler her zaman risklidir. Aldığınız fırın orada çalışır fakat eve getirdiğiniz zaman bir türlü yiyecekleri pişirmeyebilir. Bunlar çoğunlukla yaşanan sık sorunlardır. Ayrıca dükkan içinde alacağınız bir buzdolabı birkaç ay sonra hiçbir sebebi yokken bozulabilir. Ve herkesin bildiği gibi ikinci el eşyaların garanti belgeleri maalesef yoktur. Ekstra masrafa girmemek için ucuz yoldan aldığınız ürünlerde de özenli ve dikkatli olmalısınız