Mobilya ve Tarihi

Mobilyanın tarihi insanlık için (Milattan Öncelere kadar dayanan daha çok taş ve kum malzemeleri ile oluşturulan ve Genellikle yazmayı ve oyma yapmayı keşfeden insan daha çok taşları yontarak kendilerine oturak diyebileceğimiz mobilyalar kullanılmak için üretilmiştir.
Bu toplumlar milattan önceleri için; mobilyalarda ağaçlar kullanılmaya başlanmış ve yer oturma alanları sedirler ve tahta ve benzeri sandalyeler ortaya çıkmışlardır… Özellikle mısır uygarlığı zamanında bu mobilya anlamındaki bu gelişim süs eşyalarına da yansımış ve birçok mobilya aksesuar tasarımları üretimi yapılmaya başlanmıştır.
İnsanların sanat ile tanışması ile de oyma ve altın kullanımları ile taht, oturak ve konsol ile mobilyalarda ciddi bir ilerlemeler kaydedilmiştir.
Özellikle mısır uygarlığı zamanında ile mobilya büyük ilerle kaydetmiştir. Bu ilerlemeyi ise roma uygarlığı ve Avrupa başını çekmiş olup en büyük gelişme Avrupa kıtasında kaydedilmiştir. Bu gelişme tasarım ve çeşit olarak da kendini göstermiş olup Özellikle Avrupa’da 14. Ve 15. Yüzyılları içerisinde mobilya çeşitleri olarak kanepe, sedir, konsol, yatak, beşikler, sandıklar ve daha birçok çeşit mobilya üretimlerine belli oranlarda yenilikler katılmıştır.

En yeni mobilya tasarımları için İnegöl mobilya mağazaları kategorilerinde olan ürünlere bakmak için web sitelerini ziyaret edebilir online alışverişin keyfine varabilirsiniz.