Temizlik ve Sağlıklı Olmak

Sağlıklı olmak sizin elinizde olan bir faktördür. Şehir hayatının kalabalık olması, gün içinde birçok insanla yakın temas halinde, aynı ortamda ve aynı şeyleri kullanarak yaşamak birçok mikrobun birbirimize geçmesine sebebiyet verilebilir. Toplu taşımalar, elden ele dolaşan paralar, her yere koyduğumuz telefonlarımız, sevdiğimiz hayvanlar, yediğimiz yemekler ve daha birçok şey hastalık bulaşmasına sebep olabilmektedir.

Kendi kişisel temizliğiniz, evinizin temizliği, yaptığınız yemeklerin temizliği, kıyafetlerinizin temizliği, evinizde özellikle de hayvan bakıyorsanız olduğundan daha hijyenik davranmalısınız. Örneğin mutfağınızda yemek yaparken tezgahınızda bir böceğin dolaşması hiç hoş bir görüntü değildir. Böceklerin mikrop taşıdıklarını da düşünürsek pek hijyenik bir alanda yemek yapmış olmayacaksınız.

Bu durumda bir böcek ilaçlama ve haşere ilaçlama firmasına acil başvurmanız gerekebilir. Böcekler özellikle yaz aylarında daha çok türerler. Yaz mevsiminde normalde çok daha fazla böcekle karşı karşıya kalabiliriz. Önleminizi önceden almanızda fayda olacaktır. Bu böcekler aynı zamanda evinizin her yerinde olabilir. Yerlere dökülen yemek artıklarına, kırıntılara bile gelebilirler.

Evinizde gezinerek yemek yiyorsanız bir kere daha düşünün derim! Hem doğru bir beslenme şekli değildir hemde yerlere dökülebileceği için böceklere davetiye çıkarmaktadır. En sağlıklı yemek yeme şekli koltuk veya bir sandalye ye oturarak sabit kalacak şekilde yemek yemektir. Bunun dışında su bile aynı şekilde oturarak içilmelidir. Mümkünse de tek nefeste su içmemek sağlığınız için yararlı olacaktır. Sağlıkla kalmanızı dilerim…