Akdeniz Esintisi Bahçe

Havaların güzelleşmesi güneşin insanları tatlı tatlı ısıtmasıyla evler tamamen cazibesini kaybeder. Dışarıdaki ılık hava, taze çiçek kokuları bizi açık alanlara bahçelere çeker adeta…
Bu güzel çekimle beraber hayatımızda bütün yaz sürecek bahçe macerası başlamış olur…

Bahçeler içinde yaşayınca güzeldir. Bunun içinde ilk yapmamız gereken, bahçede çeşitli oturma mekanları ve alanları planlamaktır. Bu mekanlar ve trendler bahçenin büyüklüğüne göre bir veya birkaç tane olabilir.

1.Oturma mekanları
Oturma Grupları Genellikle bahçenin en büyük ağacının gölgesinde olmalıdır. Eğer böyle bir ağaç bulunamıyorsa bir şemsiye, pergola veya tente branda oluşturulabilecek bir açık alan seçimi önemlidir.

Şimdi Pergola Nedir diyeceksiniz; genellikle ağaç veya metalden yapılmış bir taşıyıcı sistem üzerinin çeşitli malzemelerle örtülmesiyle oluşturulan gölgelik bir platformdur. Şemsiyeler ise; hareketli veya sabit ayaklar üzerine oturtulan, açıp kapatılan gölgeliklerdir.

Gölge alan oluşturulduktan sonra; bu alanda koltuk, sandalye, şezlonglarla bir yaşam alanı oluşturulur.
Oturma mekânlarının zeminleri doğal bırakılabilir. Böyle, çim veya doğal bitki örtüsüyle kaplı bir oturma mekanı vücut elektriğimiz içinde çok faydalı olacaktır.

Bu alanları aydınlatmak için ise en kolay ve şık tercihler mumlar veya küçük meşalelerdir.

Oturma mekanlarının çevrelerinde ekstra salıncaklar, sallanan sandalyeler de kullanılabilecek alternatif oturma üniteleri de yerini alabilir.

2.Mobilya Seçimi
• Oturma elemanları seçilirken doğal malzemelerden yapılanlar tercih edilmelidir. Çünkü bu elemanlar genelde açıkta kalacak ve nem, yağmur, güneş gibi çeşitli hava şartlarıyla birebir olacaktır. Metal elemanlar sıcakta ısınır, yağmur ve nemden paslanır, ayrıca demir olanları çok ağır olur. Plastik olanlar güneşte deforme olabilirler ve renkleri değişebilir. Ahşap veya bitki sapları ile yapılanlar hem sağlıklı hem de dış şartlara dayanıklıdırlar.

• Oturma üniteleri ı yastıklarla daha rahat hale getirilirler.

• Bahçenize renk getiren yastık ve minderler güneşten solmayan kumaşlardan tercih etmelisiniz.

• Yumuşaklık ve ergonomi önemli bir detaydır.

3.Yemek mekanları
Yemek mekanlarının zeminleri oturma ünitelerinin aksine bir malzeme ile kaplanmalıdır. Çünkü bu alanda bulunan araç gereçler masa ve sandalyeler sabit durmalıdırlar. Yemek yerken sallanan bir sandalye veya bir masayı kullanmak keyif değil bir işkence olmaktadır.

Zemin seçiminde doğal taş görünümlü ahşap parke veya dış mekan seramikleri ile kaplanabilir. Bu kaplama yapılmadan önce, alanda toplanacak sular için bir drenaj sistemi düşünülmelidir.
Burada kullanacağımız masa mermer veya cam tablalı olabilir. Bu malzemeler hem dış şartlara dayanıklıdır hem de temiz tutulması kolaydır. BU nedenden Ayaklar metal veya ahşap olabilir.

Aydınlatma için ise, tepeden asacağınız bir veya birkaç fener bu sorunu çözecektir.. Fenerlerin renkleri de oturma mekânına ayrı bir canlılık getirecektir.

Bahçelerde, kendi hobilerinize uygun köşeler planlamak da yaşamınıza ayrı bir nefes getirecektir. Örneğin okumak için sakin bir köşe, dinlenmek ve uyuklamak için yatan bir şezlong günün yorgunluğu üzerine oldukça cazip bir nokta da kahve içmek yada sabah kahvaltılarını yapmak yaratmaz mı?