Anaokullarında Sınıflar Nasıl Olmalı?

EĞİTİM, doğduğumuz andan başlar ve hayat boyu devam eder. Öğrenmenin temelleri ilk ailede ve sonrasında ana okullarında devam eder. Anaokulu çocuklara kaliteli bir eğitim verilmesini sağlar. Olumlu çevre şartları sunulması çocuğun fiziksel, duygusal, zihinsel, sosyal gelişimini desteklemede çok önemli rol oynar. Çocuğu toplumsal yaşama hazırlamada aileyi desteklemektedir.

Anaokulu çocuğa bilgiyle yükleme yeri olmamalıdır. Çocuğun ilköğretime başlandığında bilgiyi öğrenmesi için gerekli becerileri ve gelişimlerinin desteklendiği yer olmalıdır.

Peki böyle bir okulun sınıfları nasıl olmalıdır?

Mobilya boyları çocukların boyunda olmalıdır. Mobilyaların sivri kısımları kaplanmalı. Sınıftaki köşe kısımlar ve oyuncaklar çocukların özgürce hareket etmelerini destekleyecek şekilde olmalı. Oyuncak ve eğitim materyalleri çocukların görebilecekleri şekilde yerleştirilmelidir. Dolaplar, çekmeceler, kutular etiketlenmeli. Çocukların yutabilecekleri oyuncak parçaları, kesici aletler, kimyasal maddeler, tehlikeli oyuncak ve materyaller sınıfta olmamalıdır. Temiz, düzenli ve ferah olmalıdır. Sınıflarda hijyen kurallarına ve temizliğe dikkat edilmelidir. Sınıflarda kesinlikle halıfleks kullanılmamalı, onun yerine parke kullanılmalıdır.

Okulun bahçesi olmalı ki çocuklar burda özgürce oynayıp enerjilerini atabilmeli. Bahçe ve spor salonu yeterli araç gerece sahip olmalı.

Anaokulunda mutlaka pedagog olmalıdır. Okulun ölçme ve değerlendirme konusunda destek alınmalı ve çocukların gelişimleri izlenmelidir.

Anaokulunda aile ve okul işbirliği içinde olmalıdır. Bu sayede çocuğun gelişimi ve ilköğretime hazırlık süreci daha verimli geçecektir.