Sağlıksız Mobilyalar

KANSOROJEN madde taşıyabilen MDF ve ağaç tozları Mobilya Üretiminde Kullanılan Hammaddeler belirli Standartları tarafından belirli kurallar çerçevesinde üretilip İnsan sağlığına zarar vermeyecek hale getirilip kullanılmaya başlanmıştır.

Bu standartlara Dünya E1 standartları denmektedir. Türkiye de mobilya ve bir çok sektörün kalbi özgü tasarım ofis mobilyalardır. Mobilyalarda ergonominin yanı sıra belirlenen standartlara belli derece de önem veren bir çok firma olmasıyla birlikte ucuza üretim yapıp, insan sağlığını tehlikeye atan bir çok marka da mevcuttur.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün kanserojen bir madde olarak tanımlanan formaldehitin renksiz, yanıcı, keskin kokulu bir madde olduğunu, mobilyaların dışında hayatımızın birçok kısmında da yer almaktadır. “Sigara dumanından egzoz gazına, baskılı kumaşlardan güçlü dezenfektanlara kadar birçok malzemede yer alan bu madde günümüzün önemli bölümünü geçirdiğimiz ofislerde evlerimizde sağlıksız mobilya kullanımı durumunda sağlığımızı riske atıyor. Bu standartlara dikkat edilmeden üretilen mobilyalar havaya yavaş ve fark edilmeyen maddeler salgılayarak insanlarda özellikle çocuklarda kanserin yanı sıra baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, göz yanması ve sulanması, burun ve boğaz yanması, öksürme, mide bulantısı gibi etkiler yaratıp performans düşüklüğüne kadar yol açabiliyor. Ayrıca yangın gibi afet durumlarında salgılanan gaz ve kokular insan hayatını daha daha fazla tehdit etmektedir.

Sağlıklı çalışma ortamı yaratılması adına kalitesiz ürünlerden kaçınılması gerekmektedir. “Her ne karar E1 standartlarına uygun kaliteli hammaddeleri kullanmak normalden çok pahalı ve teknolojik bir yatırım gerektirse de insan sağlığı her şeyden önemli ve ekstra yatırım gerekmektedir.