Dekorasyonda Tablonun Önemi Nedir?

Mobilya ve tekstil ürünü dekorasyonu oluşturan ana ögeler popüler akıma göre üretildikleri için pek çok evde aynı renk ve modellere rastlamanız mümkündür.  Özellikle yeni dekore edilen evlerde bu durum fazlasıyla olmaktadır.  Bunlardan sıyrılmak için dekorasyonları birbirinde ayırıp aksesuar, duvar dekorasyonu ve parke çeşitlerinizi farklı seçeneklerde değerlendirebilirsiniz. Bu sayede küçük etkili detaylar üzerinde yoğunlaşmış olursunuz.

Mekanınızda ki dekorasyonun size özel stil ve tarzda olmasını istiyorsanız, bunu ana ögelerde değil küçük detaylarda yapmalısınız. Oluşturacağınız dekorasyon sizin zevklerinizi ve karakterinizi en iyi şekilde yansıtması için aksesuar seçimini ve duvar dekorasyonu seçiminizi iyi planlamış olmanız gerekmektedir.

Duvar dekorasyonunda duvar rengini değiştirmek ya da duvar kağıdı kullanarak da değişik bir hava katabilirsiniz. Bu gibi değişiklikleri bütçeniz kısıtlı ise kullanmak istemeyebilirsiniz. Bunun yerine duvar dekorasyonunun en önemli aksesuarı tabloları düşünebilirsiniz. Duvar dekorasyonu yaparken en iyi çözüm ve en etkili olanlardan biri tablolardır.

Duvar dekorasyonunu kişiselleştirmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Sabit ve değiştirilebilir yöntem olarak yöntemleri  ikiye ayırabiliriz. Sabit yönteme kartonpiyer uygulamaları, boyama, duvar kaplamaları, duvar kağıtları, üç boyutlu duvar dekorasyonları, dikey bahçe uygulamalarını örnek verebiliriz. Bu yöntemlerin uygulama zorluğu türüne göre değişmektedir.  Fakat hepsi kalıcı dekorasyon çözümlerindendir. Bunlarda bir değişiklik yapmak istediğinizde köklü bir tadilat yapmanız gerekecektir. Daha pratik ve sıkıldığınızda basitce değiştirebilir çözümler arayışında iseniz tablo, ayna, duvar yapıştırmaları ve benzeri aksesuarlara yönelebilirsiniz.  Ekonomik ve çok daha pratik duvar dekorasyonu çözümü olan tabloların tek zorluğu ise tercih yaparken ki süreçtir.

Bu süreci en kısa süreye indirmek için tablo seçerken nelere dikkat etmeli ve tablo çeşitlerini neye göre seçmeliyiz?

Öncelikle mekanın tarzını ve stilini iyi belirlemelisiniz ki buna uygun resim ve temada tablo tercihi yapabilesiniz. . Eğer karma bir stiline sahip değilseniz her tarzın kendine has  kendi içinde kullanılması gereken tablo temaları ve tarzları mevcuttur. Country tarz bir mekanda kullanacağınız tablo ile klasik bir yaşam alanı için kullanacağınız tablo farklıdır. Tablo ölçüsünü ya da sayısını belirlerken mekanın metrekaresi önemli bir ayrıntıdır. Çok büyük metrekareye sahip  bir alanda  kullanılan tablonun genişliği, ebatı, sayısı, teması küçük bir alanda  kullanıldığında istenilen etkiyi yaratamazsınız.
Yağlı boya, kanvas, kabartma gibi tablolarda pek çok teknik vardır.  Aynı zamanda nü, garavür, dekoratif, soyut, oryantal, manzara gibi de pek çok çeşit de bulunmaktadır. Burada önemli olan mekana göre doğru seçimi yapabilmektir. Bunun için mekanın tarzını tamamlayabilecek tercihi yapmaktır.

Tablo çeşitleri ve teknikleri stil ve tarz olarak kendi içinde ayrılmaktadır. Mesela, çok modern soyut bir temayı  yağlı boya bir tabloda yakalayabileceğiniz gibi klasik etkilere sahip temalı tablolar la da aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

Son zamanlarda 3 parçalı ve 5 parçalı kanvas tablo çeşitleri çok fazla ilgi görmektedir. Mekana değişik bir şıklık ve güzel bir atmosfer katmak için bu modelleri de tercih edebilirsiniz. Dekorasyon aksesuarları için mobilyanız inegölden firmasında çok fazla çeşit bulabilirsiniz.